Sodoben lesen vrtec Šentrupert
Vrtec Jelovica v Šentrupertu je zasnovan kot sodobna lesena montažna gradnja, ki združuje lastnosti nizko energijske stavbe in je narejena iz ekološko neoporečnih materialov, večinoma visoko kvaliteten in mednarodno certificiran les. Prvi iz nove serije energijsko učinkovitih lesnih vrtcev pri nas ponuja ugodje bivanja našim najmlajšim.
- Lokacija: Šentrupert
- Leto izgradnje: 2010
- Investitor: Občina Šentrupert
- Arhitektura: Esplanada d.o.o.
- Izvedba: Jelovica hiše d.o.o.
- Velikost: 1.231 m2
Od želje do rešitve
Investitor Občina Šentrupert je s projektom sodobnega in energijsko varčnega javnega objekta - vrtca želela dokazati resen pristop k izvajanju vizije širše energijske varčnosti in energijske samooskrbe s kotlarno, sončno energijo in polnilnico za električne avtomobile. Njihova želja po postavitev nizko energijskega in nizkoogljičnega lesenega javnega objekta naj bi bila tudi zgled drugim občinam in vsem občanom ter spodbuda k večji rabi lesa pri gradnji. Izgradnja kotlarne na lesne sekance naj bi omogočala toplotno oskrbo ne le samega objekta, pač pa tudi zahodnega dela občine, izgradnja sončne elektrarne na strehi vrtca naj bi bila primer delovanja tovrstne tehnologije in spodbuda k podobnim investicijam, polnilnica za električne avtomobile pa dokaz usmerjenost lokalne skupnosti v prihodnost.
Arhitekturne rešitve vrtca
Sodobna arhitekturna zasnova objekta sestoji iz centralnega volumna, ki ga zaključuje dvokapnica, okoli katere se ovijajo igralnice, te pa zaključuje ravna streha. Vse igralnice imajo pokrito teraso, da se otroci, kljub slabemu vremenu, lahko zadržujejo na svežem zraku. Skupna neto površina vrtca znaša 1.231 m2. Glavni kubus, uporabljajo ga kot večnamenski prostor, je velik skoraj 660 m2 in visok 12,40 m. Vrtec je s svojo vzdolžno osjo orientiran proti SZ oz. JV.
Notranja funkcionalnost
V pritličju ima vrtec štiri igralnice, razdelilno kuhinjo in skupni dvovišinski prostor ter upravni in servisni del. V mansardi so dodatni prostori, ki služijo arhivu in inštalacijam. Iz prereza stavbe je razvidno, da ni nepotrebnih izgubljenih prostorov (volumnov), saj so igralnice zaključene z ravno streho, osrednja igralnica je odprta do strehe, ker potrebuje več zračnosti.
Nizkoenergijska zasnova objekta
Pri iskanju optimalne energijske zasnove lesenega objekta so strokovnjaki različnih strok upoštevali arhitekturo in orientacijo vrtca, lokacijo, geografske in klimatske podatke za Šentrupert, opise načina gradnje (tlorisi, pogledi), zasnovo prezračevanja in zasnovo energijske oskrbe (generacije toplote za ogrevanje in generacija hladu). Z inovativnimi rešitvami je pri energijskem konceptu zgradbe upoštevana optimalna oskrba vrtca s toploto za ogrevanje, pripravo tople sanitarne vode in za eventualno potrebno poletno hlajenje vrtca. Kot primarni vir energije je vključena kotlovnica na lesno biomaso. S ciljem doseganja ugodnih energijskih karakteristik obratovanja je zunanji termični ovoj stavbe dobro toplotno izoliran. Sodobno zasnovani leseni sklopi po sistemu Jelovica imajo toplotno prehodnost med 0,11 in 0,12 W/m2K, leseno zunanje stavbno pohištvo pa 0,6 W/m2K pri čemer je toplotna prehodnost celotnega okna 0.94 W/m2K.
Arhitekturne izpeljanke sodobnih javnih zgradb
Vsekakor je osnovni arhitekturni in energijsko varčen koncept vrtca, ki so ga izdelali strokovnjaki Esplanade in Jelovice zasnovan tako, da je ponovitev možna in smiselna. Seveda je potrebno sam zunanji videz prilagajati lokalnim arhitekturnim in prostorskim pogojem. Posebej je zanimiv koncept tlorisne razporeditve, ki temelji na osrednjem večnamenskem prostoru okrog katerega se nanizajo igralnice. Koncept je možno razširiti iz štirih oddelkov tudi do 20 oddelkov – v tem primeru seveda v dveh etažah – primer je vrtec Jelovica v Trzinu.