Aktivna hiša za aktivno življenje
"Aktivna hiša je dobra podlaga za aktivno življenje."
Izkušnja z gradnjo individualno zasnovane in energetsko samozadostne lesene montažne hiše
Vsaka zgodba o gradnji doma je edinstvena, saj sledi prepletu arhitekturnih, funkcionalnih in trajnostnih odločitev, ki krojijo svojevrstno estetiko in udobje. Po eni strani nas takšne zgodbe navdihujejo, po drugi pa nas lahko naučijo, kako se lotiti gradnje svoje hiše in zagotoviti, da bo ta potekala brez zapletov in v skladu s pričakovanji.
Svojo izkušnjo tokrat z nami deli Luka Rogelj. V intervjuju lahko preberete, kako je z Jelovica hišami ustvaril dom, ki izpolnjuje njegovo željo po sodobni arhitekturni estetiki in udobnem bivanju, obenem pa s svojo trajnostno zasnovo dosega najvišje standarde energetske učinkovitosti.
Gre namreč za aktivno hišo, ki z obnovljivimi viri energije proizvede več energije, kot je potrebuje za svoje obratovanje. Proizvede je dovolj za ogrevanje prostorov in vode, zračenje in razsvetljavo. Pripravljena pa je tudi na električno mobilnost, kar še dodatno poveča pozitiven vpliv na okolje v njenem življenjskem ciklu.
Kakšne so bile vaše želje pri gradnji hiše? Kaj vam je bilo najpomembneje?
Vedno sem si želel sodobno montažno hišo, ki združuje moderne linije in lesene elemente, kar ji daje naraven in unikaten videz. Hišo z napušči, ki se raztezajo nad celotno teraso. Ti napušči niso le zaščita pred dežjem - igrajo ključno vlogo pri naravnem uravnavanju temperature v domu. Pozimi, ko je sonce nižje, omogočajo, da sončni žarki pasivno ogrevajo notranje prostore, poleti, ko je sonce visoko, pa preprečujejo, da bi žarki neposredno segrevali hišo, kar ustvarja prijetno hladno okolje.Pri zasnovi notranjosti mi je bil najpomembnejši velik, odprt bivalni prostor. To smo dosegli z dvignjenim stropom, visokim 270 cm, in velikimi steklenimi površinami, ki prostor napolnijo s svetlobo ter mu dajejo občutek prostornosti. Prav tako mi je bilo ključnega pomena, da se hiša popolnoma vklopi v lokalno okolje. Z arhitektom Jelovice smo to brez dvoma dosegli, saj se hiša harmonično zliva z naravno krajino.
Torej je bila aktivna hiša vaša zamisel?
Ne, za aktivno hišo me je navdušila prodajna svetovalka Jelovice. Predstavila mi je celoten koncept, ki mi je bil takoj všeč. Gre namreč za hišo, ki ni le energetsko neodvisna, pač pa ponuja tudi zdravo klimo in udobno bivanje. Notranjost je vedno prijetna - poleti ni vroče, pozimi ni hladno. Prostori so dobro osvetljeni z naravno svetlobo in povezani z zunanjo okolico.Aktivna hiša je odlična podlaga za aktivno življenje in po odločitvi za aktivno hišo se je vse ostalo odvilo organsko. Odločitev za sončno elektrarno na strehi je bila nekako samoumevna, odločil pa sem se tudi za zbiralnik vode. Tega trenutno uporabljam za zalivanje vrta, vključuje pa tudi predinstalacije za splakovanje stranišča.
Pri nekaterih odločitvah sem se zanesel na Jelovica hiše. Hiša ima tako vgrajen rekuperator, nadgrajen s pohlajevanjem in razvlaževanjem. Rešitev je vrhunska, saj je v prostorih vedno svež zrak - poleti prijetno ohlajen, v zimskih razmerah pa razvlažen. Elektro in strojne instalacije so bile usklajene že v fazi načrtovanja z arhitektom, od določitve pozicij in osnovnih karakteristik dalje pa so za vse poskrbeli strokovnjaki v Jelovici.
Odločili ste se za individualno zasnovano hišo. Kaj je botrovalo vaši odločitvi in kako je potekala priprava arhitekturne zasnove?
Res je. Zasnova sicer izhaja iz kataloške hiše Jelovica, vendar pa sem želel hišo z malce drugačno postavitvijo tlorisa. Obenem je bilo treba hišo prilagoditi prostorskemu aktu, zato so bile potrebne določene spremembe v osnovni arhitekturni zasnovi. Arhitekt v Jelovica hišah je bil pri tem zelo prilagodljiv in je znal mojo vizijo prenesti v načrte hiše.Pravzaprav je celoten projekt potekal v sodelovanju z arhitektom, ki je upošteval moje želje glede zunanje arhitekture, notranje razporeditve prostorov in instalacij. Iteracij in popravkov je bilo ogromno, saj je v fazi načrtovanja zelo pomembno, da je vsak detajl premišljen in vsak prostor izkoriščen v največji meri.
Kakšno ogrevanje ste izbrali in zakaj? In, če ni skrivnost, kakšni so stroški?
Eden ključnih atributov udobnega bivanja je nedvomno uporabljena tehnologija ogrevanja. Ta je zelo enostavna in ne zahteva nobene pozornosti, saj deluje povsem avtomatsko. Vse nastavitve, vključno s porabo, lahko upravljam in spremljam s telefonom. Kjerkoli in kadarkoli lahko nastavim temperaturo vsakega prostora posebej, kar je res priročno.Stroški so - po pričakovanjih in glede na to, da gre za aktivno hišo - izredno nizki. Stroški ogrevanja in rekuperatorja so zaradi strešne elektrarne, nameščene na strehi, minimalni. Naložba v nakup sončne elektrarne se mi bo tako povrnila v približno devetih letih.
Kakšna je bila vaša izkušnja z gradnjo?
Celotna izkušnja gradnje doma je bila nepozabna - od samega začetka, ko sem se odločil za gradnjo, pa do trenutka, ko sem prvič vstopil v dokončano hišo.Vsekakor pa je bilo ob sebi dobro imeti strokovnjake. Sodelovanje z Jelovica hišami je bilo vrhunsko, saj so celoten projekt izpeljali profesionalno in brez zapletov. Pridobivanje vseh dovoljenj je potekalo gladko, elektro in strojne instalacije so bile narejene po planu in hiša je bila postavljena v zelo kratkem času.
Katere so prednosti Lukove hiše?
- Toplotna črpalka: za ogrevanje prostorov in vode.
- Talno ogrevanje: za prijetno in enakomerno ogrevanje vseh prostorov.
- Sončne celice: za proizvodnjo električne energije, potrebne za obratovanje hiše in morebitno polnjenje električnega vozila.
- Sistem centralnega zračenja, hlajenja in razvlaževanja: za svež in čist zrak vse leto.
- Konstrukcijski sistem OPTIMA+: obojestranska cementno-iverna obloga zunanjega ovoja hiše zagotavlja najvišjo stopnjo mehanske odpornosti in stabilnosti ter energetsko učinkovitost hiše.
- Pasivno ogrevanje: optimalna velikost steklenih površin na jugozahodni fasadi v sončnih zimskih dneh omogoča pasivno ogrevanje.
- Pasivno senčenje: podaljšan napušč in niz lesenih stebrov v poletnih mesecih zagotavljata senčenje bivalnih prostorov.
- Večji delež lesa: uporaba lesa prispeva k zmanjševanju ogljičnega odtisa, kar prispeva k varovanju okolja.
- Aktivno senčenje: vsa okna imajo na zunanji strani nameščene žaluzije z daljinskim upravljanjem za učinkovito in enostavno preprečevanje pregrevanja prostorov.
- Sistem za zbiranje, distribucijo in uporabo deževnice: dodatno prispeva k ohranjanju okolja in znižuje stroške, saj zmanjšuje porabo sanitarne vode. Deževnico lahko uporabimo tudi za brezplačno zalivanje vrta ali pranje avtomobila.